Poniższe grafika firmy medycznej Varsoy Healthcare pokazuje porównanie skuteczności różnych masek na wirusy, bakterie, pył i pyłki.
Tłumaczenie zastosowań podanych na grafice:
N95 (FFP2) - najsilniejsza ochrona (w sprzedaży w naszym sklepie)
Maseczka chirurgiczna - zastosowania medyczne (w sprzedaży w naszym sklepie)
FFP1 - izolowanie zawieszonych cząstek
Maski z aktywnym węglem - zatrzymywanie zapachów
Maski bawełniane - zastosowania domowe (DIY - Do It Yourself)
Maski gąbkowe - zastosowania modowe
Jakie maseczki nosić, aby uchronić się przed infekcją?
Noszenie maseczek zapobiega zarażaniu się wirusami i bakteriami, które wywołują infekcje, lecz nie każdy rodzaj maski zapewnia na tyle wysoki poziom ochrony, aby ustrzec nas przed zachorowaniem. Przeczytaj, jakie maseczki chronią przed wirusami oraz innymi patogenami, a którym nie można w tej kwestii do końca zaufać. Zadbaj o zdrowie swoje i bliskich!
Jakie maseczki kupić, aby chronić się przed wirusami?
Większość infekcji, takich jak grypa czy COVID-19, przenosi się drogą kropelkową. Wirusy znajdują się w ślinie oraz wydzielinie z nosa, które nosiciel czy osoba chora rozpryskuje w powietrzu podczas oddychania, mówienia, kaszlenia i kichania, czyli są wdychane przez wszystkich w otoczeniu osoby zarażonej. Osiadają także na różnych powierzchniach ogólnodostępnych. Przed zarażeniem ochronią nas maseczki i jednorazowe rękawiczki oraz dokładna higiena dłoni i dezynfekcja.
Skuteczność maseczek w zapobieganiu rozprzestrzeniania się infekcji potwierdzają odpowiednie jednostki notyfikowane, ale też różne organizacje zajmujące się ochroną zdrowia (np. Światowa Organizacja Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia). W niektórych regionach świata noszenie maseczki w miejscach publicznych jest czymś naturalnym w sezonie infekcyjnym, nawet bez odgórnego obowiązku zakrywania ust i nosa.
Maseczki to środek ogólnodostępny, tani i niewymagający wysiłku. Jednak maseczka maseczce nierówna – nie każda maseczka chroni przed wirusem, nie każda robi to w takim samym stopniu. Jakie maseczki antywirusowe nosić, aby być pewnym skuteczności tej ochrony?
Jakie maseczki jednorazowe nosić?
Maseczki jednorazowe mają sporą przewagę nad maseczkami wielokrotnego użytku. Są odpowiednio skonstruowane, czyli składają się z odpowiedniej liczby warstw oraz są wyposażone w filtry. Zapewniają nawet ponad 98% ochronę przed wirusami (maski medyczne typu II). To, że nosi się je tylko raz i po upływie krótkiego czasu wymienia, działa na naszą korzyść – zużytą maseczkę wyrzucamy i nie mamy już kontaktu z wirusem.
Maseczki jednorazowe trójwarstwowe
Maseczki ochronne jednorazowe, z certyfikatem CE i zgodne z europejską normą EN 149:2001+A1:2009, które składają się z trzech warstw, zapewniają ochronę przed wirusami. Jej poziom jest nieco niższy niż w przypadku maseczek FFP2 czy FFP3, natomiast wciąż bardzo wysoki. Maseczki dostępne w naszym sklepie są szczegółowo badane i atestowane. Muszą chronić przed wirusami przynajmniej w 81%, a niektóre zabezpieczają nawet w 95%.
Tego typu maseczki są tworzone z grubej włókniny filtrującej, która jest ułożona w kilka warstw (najczęściej trzy lub cztery):
- warstwa hydrofobowa – chroni przed kropelkami i większymi cząstkami stałymi,
- filtr typu meltblown – wyłapuje oraz zatrzymuje bakterie i wirusy, a także cząsteczki o wielkości do 3 µm (kurz, smog),
- warstwa hydrofilowa – pochłania parę wodną z wydychanego powietrza.
Maseczki jednorazowe chirurgiczne
Maseczki chirurgiczne (medyczne), również jednorazowe, chronią na co dzień pracowników służby zdrowia, ale nosić je może każdy. Z wyglądu są podobne do wyżej opisanych maseczek ochronnych, ale ich skuteczność jest wyższa. Również są tworzone z włókniny filtrującej. Zapewniają ochronę przed wirusami od 95% do 98%. Składają się z trzech lub czterech warstw:
- zewnętrznej spunbond – odpornej na rozciąganie i rozdarcia,
- wewnętrznej meltblown – odpowiadającej za filtrację wirusów i bakterii na poziomie przynajmniej 98%,
- wewnętrznej spunbond – odprowadzającej wydychane ciepło.
Dodatkowo maseczka chirurgiczna dostępna jest w różnych typach, zgodnie z normą PN-EN 14683:
- typu I o skuteczności filtracji równej lub większej niż 95%;
- typu II o skuteczności filtracji równej lub większej niż 98%,
- typu IIR, o skuteczności równej typowi II, ale o zwiększonej odporności na zachlapanie.
Maseczki jednorazowe FFP2
Maseczki ochronne FFP2 z filtrem zapewniają (zgodnie z normami europejskimi) filtrację bakterii i wirusów na poziomie minimum 94%. Tego typu maseczki produkowane na rynku chińskim są oznaczane jako maseczki KN95 i różnią się tym, że poziom ich ochrony jest jeszcze trochę wyższy (powyżej 95%).
Maski ochronne FFP2 mają więcej warstw niż maseczki chirurgiczne i są wyposażone w aż dwa filtry. Różnią się też wyglądem – przede wszystkim szczelnie osłaniają usta, więc odrobinę trudniej się w nich oddycha. Ich warstwy to kolejno:
- włóknina PE – hydrofilowa, zapobiega emisji szkodliwych cząsteczek poza maseczkę,
- podwójna warstwa meltblown – zatrzymuje cząsteczki aerozoli, kurz i smog,
- materiał higroskopijny – pochłania wilgoć z wydychanego powietrza,
- włóknina PE – hydrofobowa, odbija kropelki od zewnętrznej części maski.
Jednorazową maseczkę FFP2 można nosić nawet do 8 godzin.
Maseczki jednorazowe FFP3
Maseczki FFP3 to dobra odpowiedź na pytanie o to, jakie maseczki są najlepsze do ochrony przed wirusami. Ich skuteczność to ponad 99%, zgodnie z normą europejską EN 149:1002+AC:2009. Wykorzystują je m.in. medycy, którzy na co dzień pracują na oddziałach zakaźnych. Składają się z aż pięciu warstw, a pod względem budowy oraz wykorzystanych materiałów i filtrów przypominają maseczki FFP2. Dzięki większej liczbie warstw i ich grubości chronią jeszcze lepiej.
Jakie maseczki wielorazowe nosić?
Maseczki wielorazowe są nawet chętniej wybierane – ze względu na niższy koszt w perspektywie czasu, wygodę, mniejszą szkodliwość dla środowiska i walory wizualne. To m.in. popularne bawełniane czarne maseczki czy liczne wersje z nadrukami. Choć w maseczce bawełnianej może i lepiej się wygląda i swobodniej się oddycha, trzeba pamiętać, że zapewnia ona niski poziom ochrony. W porównaniu z maseczkami FFP2 czy FFP3 maseczka bawełniana przed wirusami nie chroni wcale! W ok. 50% zabezpiecza przed bakteriami oraz zanieczyszczeniami z powietrza.
Istnieje kilka rodzajów maseczek ochronnych wielorazowych, m.in.:
- zwykłe bawełniane (harmonijkowe),
- neoprenowe z filtrem węglowym.
Maseczki z filtrem węglowym mogą chronić przed wirusami, ale to zależy od modelu filtra, np. maseczki z naszego sklepu Maskimed są wyposażone w filtr węglowy, który skutecznie blokuje wirusy. Taka maseczka to też dobre zabezpieczenie przed pyłem i zapachami.
Każdą maseczkę wielorazową trzeba regularnie prać (powyżej 60°C) i prasować (jeśli pozwala na to materiał) oraz wymieniać w niej filtry.
Jakie maseczki na twarz – z zaworkiem czy bez?
Z kolei niektóre maseczki, np. FFP, są produkowane również w wersji z dodatkowym zaworkiem. Zaworek przyspiesza odprowadzania wydychanego powietrza na zewnątrz, dzięki czemu w masce wygodniej się oddycha, nie robi się tak szybko wilgotna, a okulary nie zaparowują. Mają również dużą wadę – nie chronią przed zarażeniem innych. Jest więc to propozycja dla osób, które mają pewność, że nie są nosicielami wirusa.
Jakie maseczki dla dzieci?
Dzieci powinny się chronić przed wirusami i bakteriami tak samo skutecznie jak dorośli. Aby jednak maseczka spełniała swoją funkcję, musi dobrze przylegać do twarzy. Polecamy specjalne maseczki dla dzieci – są to maseczki różnego typu: trójwarstwowe, FFP2 czy FFP3, ale w mniejszym rozmiarze. Często są też dostępne w zabawnych wzorach, które umilają maluchom ich noszenie.
Jakie maseczki na koronawirusa?
Najlepszą propozycją do ochrony przed zarażeniem się koronawirusem są maseczki FFP3 o ponad 99% skuteczności. Nieco mniej skuteczne, ale nadal o wysokim poziomie ochrony, są maseczki FFP2, chirurgiczne i trójwarstwowe. Te same rodzaje polecamy zastanawiającym się nad tym, jakie maseczki na wirusa grypy stosować. Takie maseczki można śmiało nosić w budynkach użyteczności publicznej. Przed założeniem maski (ale i po użyciu maseczki) warto zdezynfekować dłonie.
Wiedząc, jakie maseczki chronią przed koronawirusem, dbamy o siebie i innych! Niestety maseczki bawełniane w tej kwestii nie spełniają swojej funkcji (poza tym, że są spełnieniem obowiązku zakrywania ust).
FAQ:
Jakie maseczki można nosić w Polsce?
W Polsce można nosić w zasadzie każdy rodzaj maseczki. Minister Zdrowia zaleca natomiast maseczki chirurgiczne oraz FFP2 i FFP3.
Jakie maseczki na COVID-19 są najskuteczniejsze?
Najwyższy poziom ochrony przed wirusami (ponad 99%) zapewniają maski FFP3. Maseczki FFP2, chirurgiczne oraz trójwarstwowe również chronią skutecznie (od 81 do 98%).
Jakie maseczki są dobre do zapobiegania grypie?
Wysoki poziom ochrony przed wirusami grypy zapewniają maseczki FFP3 i FFP2 oraz chirurgiczne.