Jaką maskę wybrać?


Poniższe grafika firmy medycznej Varsoy Healthcare pokazuje porównanie skuteczności różnych masek na wirusy, bakterie, pył i pyłki.

 

Tłumaczenie zastosowań podanych na grafice:

N95 (FFP2) - najsilniejsza ochrona (w sprzedaży w naszym sklepie)

Maseczka chirurgiczna - zastosowania medyczne (w sprzedaży w naszym sklepie)

FFP1 - izolowanie zawieszonych cząstek

Maski z aktywnym węglem - zatrzymywanie zapachów

Maski bawełniane - zastosowania domowe (DIY - Do It Yourself)

Maski gąbkowe - zastosowania modowe

UWAGA NA MASKI BAWEŁNIANE I "WIELORAZOWEGO" UŻYTKU!

Dlaczego maski bawełniane w normalnym trybie nigdy nie są używane w szpitalach i placówkach medycznych? Ponieważ ich skuteczność filtracji i ochrony przeciw wirusom i bakteriom jest minimalna (prześwity między włókami są zbyt duże nie tylko na wirusy czy bakterie, ale także na krople i wilgoć które je przenoszą). Dodatkowo nie podlegają tez żadnym standardom i certyfikacji, a producenci skupiają się bardziej na grafice i wyglądzie.

Maseczki zabezpieczające przed zakażeniami używane przez służby medyczne są zawsze JEDNORAZOWE. Po wykorzystaniu traktowane są jak odpad medyczny i potencjalne zagrożenie biologiczne. Stąd precyzyjne procedury jak zdejmować maskę i ją bezpiecznie utylizować.

Maski teoretycznie "wielorazowego użytku" często stanowią większe zagrożenie niż dają ochronę i są jedynie pozorną oszczędnością. Nawet ich przynoszenie do domu jest ryzykowne, a co dopiero pranie, próby dezynfekcji, czy ponowne zakładanie. Przy dużej ostrożności i determinacji jest oczywiście możliwe zdezynfekowanie maski (długie gotowanie, bardzo wysokie temperatury, długie pranie ze specjalnymi detergentami) jednak to z kolei praktycznie niszczy właściwości filtracyjne maski (o ile kiedykolwiek takie były, co wątpliwe w przypadku masek bawełnianych). Nawet w przypadku masek z wymiennymi filtrami, po kilku użyciach wewnętrzna powłoka będzie stanowiła potencjalne źródło rozwoju bakterii i wirusów.

Wielu specjalistów uważa, że bezpieczniej jest nie nosić maski w ogóle, niż ryzykować jej regenerację i ponowne zakładanie (szczególnie bez specjalistycznych szkoleń i metod), a także poruszanie się w obszarze potencjalnego zagrożenia ze złudnym uczuciem bezpieczeństwa dzięki nieskutecznej maseczce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium