Opalenizna, która powstaje pod wpływem promieniowania słonecznego, to tak naprawdę mechanizm obronny naszego organizmu. Ma chronić komórki i tkanki przed promieniami UV, ale nie jest w stanie zapobiec szkodliwemu wpływowi opalania na nasze zdrowie i kondycję skóry - dlatego ochrona przeciwsłoneczna w postaci kremów z filtrem jest potrzebna dzieciom i dorosłym.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Kremy z filtrem, spraye czy olejki przeciwsłoneczne - które najlepsze do opalania?

Wraz z nadejściem wiosenno-letniej aury zimowe kremy do rąk i do twarzy ustępują miejsca kosmetykom do ochrony przeciwsłonecznej. Półki zapełniają się różnego rodzaju preparatami, a my zwykle wybieramy te najtańsze lub od producenta, którego już znamy. Ale czy wiemy, czym właściwie różnią się kremy z filtrem od olejków przeciwsłonecznych i który kosmetyk będzie dla nas najlepszy?

  • Kremy przeciwsłoneczne - łatwo je nałożyć na każdą część ciała, bo są gęste i nie rozlewają się tak jak mleczka. Są niezastąpione do smarowania twarzy i nie schodzą przez długi czas. Co ważne - po wchłonięciu kremy z filtrem nie pozostawiają na ciele tłustej warstwy, która jest uciążliwa, zwłaszcza gdy opalamy się na plaży i drobinki piasku przyklejają się do skóry.
  • Olejki do opalania z filtrem - wnikają w głębsze warstwy skóry i pokrywają ciało tłustą warstwą. O ile niektórym może to przeszkadzać, o tyle wygląda bardzo atrakcyjnie - skóra jest rozświetlona i pięknie mieni się w słońcu. Olejki często dają ładniejszy odcień opalenizny. Minusem jest wolne wchłanianie - musimy uważać, by nie pobrudzić ubrań po zakończeniu opalania.
  • Mleczka ochronne - to delikatniejsza i rzadsza wersja kremów. Dzięki temu są lekkie i szybciej się wchłaniają, nie pozostawiając tłustej warstwy. Mleczko jednak trudniej dozować - może się rozlać, gdy za mocno ściśniemy tubkę.

Wybór między kremem, mleczkiem i olejkiem do opalania z filtrem zależy więc tylko od konsystencji, która Państwu odpowiada. Jeśli zaś chodzi o poziom ochrony przeciwsłonecznej, powinniśmy wybierać kosmetyki, kierując się oznaczeniem SPF - Sun Protection Factor.

Kremy i olejki do opalania z filtrem - jaki poziom ochrony przeciwsłonecznej wybrać?

Preparaty takie jak olejki i kremy przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych chronią przed dwoma rodzajami promieniowania: UVA i UVB. Wskaźnik SPF, czyli duża cyfra, która widnieje na każdym kosmetyku do ochrony przeciwsłonecznej, to miara skuteczności tych preparatów. Nie jest jakąś abstrakcyjną oceną nadawaną „na oko”, lecz wynika z dokładnych obliczeń producentów kremów i olejków przeciwsłonecznych. Oznacza stosunek minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień (poparzenie słoneczne) na skórze chronionej preparatem do minimalnej dawki promieniowania wywołującej rumień na skórze niechronionej.

Przykładowo SPF 20 na kremie z filtrem mówi nam, że dawka promieniowania wywołująca poparzenia po wsmarowaniu kosmetyku może być 20 razy większa niż bez smarowania.

To, jaki poziom ochrony przeciwsłonecznej powinni Państwo wybrać, zależy od tzw. fototypu skóry, czyli - innymi słowy - jej koloru:

  • Fototyp VI - skóra brązowa lub czarna, włosy czarne i oczy ciemnobrązowe, słabo widoczna opalenizna ze względu na naturalnie ciemną barwę skóry - SPF 6, 10,
  • Fototyp V - skóra brązowa, włosy ciemnobrązowe lub czarne i oczy ciemne, opalenizna jest mocna i pojawia się szybko - SPF 10, 15,
  • Fototyp IV - skóra jasnobrązowa, oliwkowa, włosy ciemnobrązowe lub czarne i oczy brązowe lub ciemnobrązowe, opalenizna brązowa i głęboka - SPF 20, 30,
  • Fototyp III - skóra kremowa, jasna, włosy ciemny blond lub brązowe, oczy szare lub brązowe, opalenizna widoczna, stopniowo pogłębiająca się i jasnobrązowa - SPF 30,
  • Fototyp II - skóra jasna, włosy blond lub jasnobrązowe, oczy niebieskie, zielone lub szare, opalenizna brzoskwiniowa i słabo widoczna - SPF 50 i umiarkowane opalanie,
  • Fototyp I - skóra bardzo jasna, bladoróżowa i często pokryta piegami, włosy jasny blond lub rude, oczy niebieskie, opalenizna nie występuje - SPF 50 i bezwzględnie unikanie kąpieli słonecznych.

Kremy z filtrem dla dzieci

U dzieci niezależnie od fototypu zaleca się nasze mleczka i kremy przeciwsłoneczne o wartości SPF minimum 30. Skóra naszych pociech nie zapewnia im odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, co może mieć bardzo negatywne skutki. Oparzenie słoneczne u dziecka może uszkodzić jego układ immunologiczny, a w przyszłości zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zmian nowotworowych.

U niemowląt oraz starszych dzieci z jasną karnacją bądź skórą atopową kosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej powinny mieć SPF 50 lub 50+. Ważne, żeby preparat chronił zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Gdy na ochronę przeciwsłoneczną już za późno

Maskimed dbamy nie tylko o ochronę Państwa zdrowia, ale także o łagodzenie dolegliwości, które już wystąpią. Tym samym oprócz kremów z filtrem i olejków przeciwsłonecznych w naszej ofercie znajdują się żele łagodzące do użycia po opalaniu.

Jednym z wielofunkcyjnych składników kosmetyków jest aloes - wykorzystujemy go również do pielęgnacji skóry, szczególnie tej podrażnionej i poparzonej przez zbyt długą ekspozycję na słońce. Żele aloesowe nawilżają, regenerują naskórek, przyspieszają leczenie oparzeń i uzupełniają właściwości skóry podrażnionej promieniowaniem UV. Kosmetyki wzbogacone dodatkowo o ekstrakt z ogórka złuszczają martwy naskórek, który powstaje po nadmiernym opalaniu.

Całoroczna ochrona przeciwsłoneczna

Promieniowanie UV, wraz z dymem tytoniowym i zanieczyszczeniami powietrza, powoduje zmiany wyglądu tkanki skórnej, zaburzając jej funkcje i strukturę. Ten proces to fotostarzenie naskórka, które nie postępuje tylko latem, gdy promienie słońca są dużo bardziej intensywne, ale przez cały rok. Wszyscy, a szczególnie osoby wpisujące się w I oraz II fototyp powinni więc stosować ochronę przeciwsłoneczną niezależnie od miesiąca. Fotostarzenie skóry przebiega jeszcze szybciej u osób po 50. roku życia.

Promieniowanie ultrafioletowe nie znika wraz ze słońcem. Nawet w pochmurne dni nasza skóra jest narażona na jego działanie, bo promienie UV przenikają przez chmury.

Olejki przeciwsłoneczne, kremy z filtrem dla dzieci i dorosłych - Maskimed

Kosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej od Maskimed to preparaty o składzie, który nie tylko tworzy barierę dla promieniowania UVA i UVB, ale także ma inne pozytywne korzyści na naskórek. Nawilżająca formuła zastępuje balsam do suchej skóry i chroni ją przed wysuszeniem związanym z długotrwałą ekspozycją na słońce. Skóra jest gładka, a opalenizna ma piękny, głęboki kolor. Jeśli olejek ma dodatkowo beta-karoten, naskórek szybciej się zabrązowi, a letni koloryt pozostanie z nami na dłużej.

Przypominamy również, że intensywne promieniowanie słoneczne wpływa na kondycję nie tylko naszej skóry, ale całego organizmu. Choć słońce daje nam niezastąpioną energię do działania, to jego nadmiar osłabia, powoduje bóle głowy i mdłości, a także dużo poważniejsze dolegliwości.

Sprawdź ofertę Maskimed, przygotuj się na lato. Zaopatrz się nie tylko w środki do ochrony przeciwsłonecznej, ale także preparaty na komary i kleszcze. Z takim asortymentem ochronisz swoją skórę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl