Kleszcze, komary, a także muszki potrafią być bardzo uciążliwe, szczególnie w letnich miesiącach. Co więcej, insekty mogą przenosić wiele groźnych chorób, skutkujących nierzadko poważnymi powikłaniami. Chcąc uniknąć tych nieprzyjemności, warto zainwestować w odpowiednie preparaty na kleszcze i komary. Tego rodzaju produkty, również te stworzone z myślą o dzieciach, znajdą Państwo w ofercie sklepu Maskimed.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Spray na kleszcze - dlaczego trzeba go używać?

W Polsce szczególnie niebezpieczne są ugryzienia kleszczy. Te zdrowych osobników nierzadko wywołują stan zapalny i reakcje alergiczne. W tym przypadku w okolicy, w której był kleszcz, pojawia się zaczerwienienie oraz silny świąd, powodujący dyskomfort, a także rozdrażnienie u osoby ugryzionej. Kleszcze mogą jednak okazać się znacznie bardziej niebezpieczne. Część z nich przenosi groźne dla człowieka choroby. W Polsce najczęściej jest to:

 • bolerioza - pierwszym jej objawem jest często tzw. rumień wędrujący, czyli charakterystyczne zaczerwienienie wokół miejsca ugryzienia, a także objawy grypopodobne. Należy jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju symptomy nie pojawiają się u każdego. Niestety, nieleczona bolerioza może prowadzić m.in. do poważnych problemów z sercem oraz dysfunkcji układu nerwowego;
 • kleszczowe zapalenie mózgu - szczególnie niebezpieczna choroba, na którą obecnie nie ma skutecznego antidotum. Prowadzi ona do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, którymi u części osób są m.in. gorączka, ból głowy, sztywność karku, a w niekiedy również napady padaczkowe czy zaburzenia świadomości. Niektórzy mogą przechodzić KZM bezobjawowo, jednak trzeba pamiętać o tym, że choroba ta może okazać się śmiertelna.

Chcąc uniknąć boleriozy oraz KZM, warto stosować dostępne środki na kleszcze. Oprócz tego, osoby szczególnie narażone na kontakt z tymi owadami, powinny skorzystać ze szczepienia, które uchroni przed szkodliwymi skutkami ugryzienia.

Komary - czy trzeba się przed nimi chronić?

Ukąszenia komarów, szczególnie jeśli jest ich więcej, mogą być bardzo uciążliwe. Zaczerwienienie i swędzenie skóry nierzadko utrudnia skupienie się na codziennych czynnościach. Ponadto coraz więcej ludzi dotyka uczulenie na ukąszenia tych owadów. U tych osób po kontakcie z komarem pojawia się większy obrzęk skóry, często wysypka i bąble, a nawet podwyższona temperatura ciała oraz zawroty głowy i nudności. Warto takie miejsce oczyścić płynem do dezynfekcji.

Spray na komary jest też niezbędny podczas wyjazdów za granicę, szczególnie do Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, gdzie te insekty mogą przenosić groźne choroby takie jak japońskie zapalenie mózgu czy też malaria.

Ikarydyna czy DEET - jaki środek powinny zawierać preparaty na komary i kleszcze?

Spray na komary i kleszcze może zawierać DEET lub ikarydynę. Są to dwie najczęściej wykorzystywane substancje zwiększające ochronę przed insektami. Pierwsza z wymienionych długo utrzymuje się na skórze, sprawiając, że osoba, która ma go na sobie, jest „niewidzialna” dla dokuczliwych owadów. Produkty mające w swoim składzie DEET uznawane są za jedne z najskuteczniej chroniących przed komarami, kleszczami oraz innymi insektami.

Stosując spray na komary i kleszcze z DEET należy jednak przestrzegać zaleceń wskazanych na opakowaniu, ponieważ zbyt częste ich używanie lub nakładanie w niewłaściwy sposób na delikatne części ciała, może skutkować podrażnieniem skóry. Co więcej, tego rodzaju produkty nie powinny być wykorzystywane do ochrony dzieci poniżej drugiego roku życia. Należy również pamiętać, że jako silny środek, DEET może niszczyć tworzywa sztuczne. Jeśli zależy Państwu na delikatniejszym produkcie, warto zwrócić uwagę na preparaty na komary i kleszcze z ikarydyną.

Środek ten tworzy wokół osoby, która zostanie nim spryskana mgiełkę odstraszającą owady. Działa on nieco słabiej niż DEET, jednak przy tym nie stwarza prawdopodobieństwa powstania podrażnień na skórze. Co więcej, spray na komary i kleszcze z ikarydyną może być bez obaw stosowany we wnętrzach domów, ponieważ nie uszkadza materiałów syntetycznych. Stanowi on również dobry wybór dla osób borykających się z alergią. Warto także zaznaczyć, że często w środkach na insekty stosowane są też olejki eteryczne, które mogą być nieprzyjemne dla owadów i przyjemne dla ludzi.

Środki na komary i kleszcze - który wybrać?

Wybierając spray na kleszcze i komary, należy przede wszystkim przemyśleć:

 • jak silnej ochrony się potrzebuje,
 • kto ma korzystać z danego środka,
 • czy chce się zapewnić ochronę również dzieciom,
 • jak długo ma działać dany preparat,
 • czy ma on mieć dodatkowy zapach.

Najskuteczniejszą ochronę, tak jak zostało wspomniane, mogą zapewnić środki na komary i kleszcze z dodatkiem DEET, jednak wymagają one ostrożności podczas stosowania. Jeśli ktoś ma szczególnie delikatną skórę, powinien postawić na wariant z ikarydyną lub z małą zawartością DEET. Długość działania środków określona jest przez producenta. Zazwyczaj wynosi ona kilka godzin.

Wybierając odpowiednie środki, trzeba również pamiętać o tym, że w przypadku dzieci poniżej drugiego roku życia nie warto ich stosować, ponieważ mogą one podrażniać skórę malucha. Z kolei chcąc zadbać o ochronę starszych dzieci, trzeba stawiać na delikatniejsze preparaty. Przy ich nakładaniu warto również stosować rękawiczki jednorazowe. W ofercie Maskimed można również znaleźć środki z niewielką zawartością DEET, które także sprawdzą się w przypadku najmłodszych od drugiego roku życia. Warto też zaznaczyć, że część produktów ma przyjemny zapach, co sprawia, że ich stosowanie staje się bardziej komfortowe.

Spray na komary i kleszcze - kiedy i jak go używać?

Środki na kleszcze i komary należy mieć przy sobie zawsze podczas przebywania na terenach, gdzie tego rodzaju insektów może być dużo, czyli w parkach, lasach czy obszarach trawiastych. W związku z tym o swoją ochronę powinni szczególnie zadbać:

 • leśnicy,
 • grzybiarze,
 • wędkarze,
 • osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu,
 • udający się na spacer po terenach, gdzie znajdują się kleszcze oraz komary,
 • działkowicze.

Dbanie o skuteczną ochronę przeciwko kleszczom oraz komarom to troska nie tylko o swój komfort, lecz także zdrowie. Sprayami wystarczy spryskać się przed wejściem do lasu czy parku z odległości około 20 centymetrów. Trzeba przy tym pamiętać, że na części ciała, które są szczególnie delikatne m.in. twarz czy szyję nie powinno się bezpośrednio nakładać środków na komary i kleszcze. Zamiast tego należy je najpierw nałożyć na ręce.

Środki na kleszcze i komary w ofercie sklepu Maskimed

W ofercie sklepu Maskimed bez wątpienia znajdą Państwo odpowiedni spray na komary. Mugga to firma, która zajmuje się produkcją wyłącznie skutecznych środków dostępnych w naszym asortymencie. Produkty marki rekomendowane są przez WHO dla osób wyjeżdżających do miejsc, gdzie występuje malaria. Stanowi to potwierdzenie skuteczności oferowanych środków na kleszcze i komary. Dzięki nim mogą Państwo zapewnić bezpieczeństwo sobie, a także swoim bliskim.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl