Czy maski chronią?

Ważne źródła

W ostatnich tygodniach pojawiło się dużo szumu medialnego związanego maskami (głównie dlatego, że brakuje ich w sprzedaży). Prosimy o zapoznanie się z poniższymi źródłami, które przekonały nas, że maski są ważnym środkiem wspomagającym walkę z wirusem i epidemią.

Przytaczamy tu kilka kluczowych cytatów:

"Maseczki ochronne pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ stanowią barierę ochronną przed bakteriami i wirusami, zarówno tymi, które znajdują się w ustach, jak i nosie, oraz tymi unoszącymi się w powietrzu. Profesjonalne maski ochronne są wykonane z włókniny (np. 3-warstwowej)". dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
źródło: https://www.medonet.pl/koronawirus-pytania-i-odpowiedzi/

"Nawet najprostsze maski znacząco ograniczają ryzyko infekcji, bo bardzo niewiele wirusów unosi się w powietrzu suchym albo mikrokroplach (tzw. aerozolu), około 99,9% objętości kropel zakaźnych to krople dużej wielkości".
źródło: https://www.hse.gov.uk/research/rrpdf/rr619.pdf

"Znany niemiecki wirusolog prof. Alexander Kekulé stwierdził, że wszyscy powinni nosić maseczki chirurgiczne w miejscach publicznych. [...] Maski chirurgiczne powinny stać się standardowym dodatkiem dla każdego. Na przykład w Hongkongu wykazano, że mają one znaczący wpływ na utrzymywanie choroby pod kontrolą [...] w Czechach czy na Słowacji noszenie maseczek określono rządowym nakazem."
źródło: https://natemat.pl/303961,czy-nosic-maseczke-higieniczna-podczas-epidemii-covid-19-wirusolog-zaleca

"Czy należy nosić maseczki w trakcie epidemii Covid19? Oczywiście, że tak - wszyscy powinni je nosić, jeśli muszą wyjść na zewnątrz. Maseczki działają i bardzo łatwo to udowodnić na wielu poziomach.

0. Argument zero jest najbardziej intuicyjny - wirus to fizyczny obiekt, który zaraża tylko wtedy gdy fizycznie dostanie się do organizmu, należy więc ustanowić fizyczna barierę pomiędzy środowiskiem, a organizmem aby do tego nie doszło. Każda nawet najprostsza bariera chroni, bo możemy mieć szczęście, że wirus akurat na nią trafi, lepsza bariera chroni bardziej.

1. Ufajmy polskim lekarzom, ufajmy wszystkim lekarzom walczącym z Covid19 na świecie oni wszyscy bez wyjątku zabiegają o dostęp do środków ochrony, bo nie chcą się zarazić. Jak się zarażą ryzykują życiem, a jeśli przejdą chorobę łagodnie to i tak nie będą mogli w ciągu najbliższych 5 tygodni pomagać pacjentom. 

2. Bazujemy na faktach skorelowanych - fakty są znaczącym dowodem, niekiedy ważniejszym niż badania naukowe, bo są przejawem zjawisk rzeczywistych, a nie symulowanych - np. Chiny zwalczyły epidemię na swoim terenie a tam wszyscy noszą maseczki, nie tylko personel medyczny i nie tylko te profesjonalne antywirusowe FFP3, ale nawet zwykłe chirurgiczne.

3. Jeśli powyższe nas nie przekonuje, ufajmy zaleceniom rządowym odnośnie grypy pandemicznej:

Amerykańskie CDC mówi, że chronią i u przebywających w pobliżu pacjentów z Covid19 ryzyko zarażenia lekarza redukuje się z wysokiego do niskiego: (nawet przy noszeniu masek chirurgicznych materiałowych (facemask), a nie tylko tych lepszych FFP3 (respirators)


źródło ilustracji: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov"
źródło cytatu: https://www.wykop.pl/artykul/5396575/dowody-ze-noszenie-masek-chroni-przed-covid19/

Jacek Makarewicz z Planety faktów
(nie jest może autorytetem medycznym, ale w zasadzie tylko podsumowuje w zwięzły i wizualny sposób informacje z innych źródeł)

 

 

Wiadomość od Włochów do siebie "sprzed 10 dni":

 

 

Grafika coronavirus - Designed by articular / Freepik

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium