Ważne! Jaki jodek potasu na promieniowanie?

Jak działa jodek potasu?

Jodek potasu podany doustnie powoduje wysycenie tarczycy nieradioaktywnym jodem. Jest to kluczowe w przypadku narażenia na skażenie radioaktywnym jodem. Podanie w odpowiednim czasie jodku potasu hamuje wychwyt popromiennego jodu ze źródeł jego emisji, jak zanieczyszczone powietrze, woda, płyny, żywność.

Jodek potasu i profilaktyka jodowa

Podstawowe rozróżnienie i najczęstsza pomyłka! 

Mikrogramy (μg) to nie miligramy (mg)!

  • Jodek Suplementacyjny, - mała dawka ok 200 mcg (μg)- stosowany w małych dawkach na poprawienie np. stanu skóry, czy metabolizmu.
  • Jodek Anty-Radiacyjny - duża dawka ok 60 mg, czyli 60 000 mcg (μg)- stosowany w sytuacjach kryzysowych zagrożenia promieniowaniem czyli jest ok 300x większa od dawek suplementacyjnych. Może być w kapsułkach lub w płynie (np. znany 5% płyn Lugola).
Pomylenie tych dwóch rodzajów może dać bardzo negatywne konsekwencje! Stosowanie małych dawek suplementacyjnych na zagrożenie promieniowaniem nie da żadnego efektu poza fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. Z kolei stosowanie dużych dawek "profilaktycznie" przez dłuższy czas grozi poważnymi skutkami zdrowotnymi. 

Celowe wprowadzanie w błąd

Niestety wielu sprzedawców Jodku "Suplementacyjnego" w małych dawkach reklamuje swoje produkty jako "przeciw radiacyjne" chcąc sprzedać jak najwięcej w okresie szumu medialnego wokół tego tematu korzystając z faktu, że wiele osób nie zwróci uwagi na różnicę między μg i mg. Podają też błędne zalecane dawki!

Ile czasu na przyjęcie odpowiedniej dawki w przypadku skażenia?

Aby zapewnić odpowiednią ochronę lek należy przyjąć doustnie natychmiast po otrzymaniu komunikatu od odpowiednich służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Dlatego warto mieć odpowiednie środki pod ręką.

Gdzie dostać Jodek z odpowiednio dużą dawką na wypadek zagrożenia?

Jodek w dużych dawkach jest dużo trudniej dostępny ponieważ nie produkuje się go w "detalicznych" ilościach kiedy nie ma realnych zagrożeń. W przypadku skażenia odpowiednie służby powinny dystrybuować odpowiednie środki  przez szkoły straż pożarną itp. (co podobno już się dzieje, ale nie mamy tu szczegółowych informacji). Można go też nabyć w naszym sklepie w dawkach 30 mg, 60 mg, 120 mg w kapsułkach (wyjaśnienie dawkowania poniżej).

Jakie dawki w przypadku skażenia?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało broszurę "Profilaktyka jodowa", w której informuje, że w przypadku awarii elektrowni jądrowej lub wybuchu atomowego i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu koniecznie jest podanie osobom, przebywającym na zagrożonym terenie, tabletki zawierającej wysokie stężenie stabilnego jodu.

*Trzeba zwrócić uwagę, że niektóre źródła podają dawki jako "jodek potasu" a niektóre już jako czysty "jod", którego zawartość w jodku potasu będzie zawsze trochę mniejsza, dlatego różne wartości liczbowe podawane przez MSWiA i WHO są zbieżnymi dawkami:

 130 mg jodku potasu to ok 100 mg jodu

Zalecenia MSWiA co do dawkowania jodku potasu:

  • Noworodki (do 1. miesiąca życia) 12,5 mg jodu
  • Dzieci (od 1. miesiąca życia do 3. roku życia) 25 mg jodu
  • Dzieci (od 3. roku życia do 12. roku życia) 50 mg jodu
  • Młodzież (powyżej 12. roku życia), dorośli 100 mg jodu

Zalecenia WHO co do dawkowania jodku potasu:

  • Noworodki (do 1. miesiąca życia) 16 mg jodku potasu
  • Dzieci (od 1. miesiąca życia do 3. roku życia) 32 mg jodku potasu
  • Dzieci (od 3. roku życia do 12. roku życia) 65 mg jodku potasu

Młodzież (powyżej 12. roku życia), dorośli 130 mg jodku potasu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl