Kolejna mutacja koronawirusa - czy Eris jest groźny dla naszego zdrowia?

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat, który z pewnością zainteresuje wielu z was. Mowa o nowym wariancie koronawirusa, który pojawił się niedawno w Azji i szybko rozprzestrzenił się po świecie. Nazywa się Eris (EG.5.1) i jest kolejnym potomkiem Omikrona, który już wcześniej spowodował wiele problemów zdrowotnych i społecznych1. Co wiemy o tym nowym zagrożeniu i jak się przed nim chronić? Zapraszam do lektury!

Eris to jeden z najszybciej rozwijających się wariantów koronawirusa2. Pierwszy raz został zidentyfikowany w marcu 2023 roku w Indonezji3, a od lipca zaczął dominować w USA i Wielkiej Brytanii45. Według danych CDC, Eris odpowiada za ponad połowę wszystkich nowych zakażeń w Stanach Zjednoczonych, a według aplikacji ZOE Health Study, za co siódme zakażenie w Wielkiej Brytanii. Eksperci twierdzą, że Eris jest bardziej zakaźny niż poprzednie warianty i może być odporny na niektóre szczepionki i leki przeciwwirusowe.

Jak rozpoznać zakażenie Eris? Niestety, objawy są bardzo podobne do tych, które występują przy innych formach COVID-19. Najczęściej są to: ból głowy, kaszel, zmęczenie, ból gardła, katar, utrata lub zmiana węchu i smaku, ból mięśni i stawów, gorączka. Jednak lekarze zauważyli, że Eris częściej powoduje katar i kichanie niż inne warianty. Dlatego nie należy lekceważyć tych symptomów i jak najszybciej wykonać test na obecność koronawirusa.

Jak się chronić przed Eris? Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu jest oczywiście szczepienie. Choć nie ma jeszcze pewności, czy wszystkie dostępne szczepionki są skuteczne przeciwko Eris, to na pewno zapewniają one ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją. Dlatego warto skorzystać z możliwości zaszczepienia się lub przypomnienia sobie dawki przypominającej. Poza tym należy przestrzegać podstawowych zasad higieny i dystansu społecznego: nosić maseczki w miejscach publicznych, często myć ręce, unikać tłumów i kontaktów z osobami chorymi, dodatkowym zabezpieczeniem będzie oczywiście noszenie maseczek. W ten sposób możemy nie tylko uchronić się przed Eris, ale także pomóc ograniczyć jego rozprzestrzenianie się.

Eris to nowe wyzwanie dla świata medycyny i społeczeństwa. Nie wiadomo jeszcze, jak długo będzie trwała walka z tym niebezpiecznym wariantem koronawirusa. Dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z informacjami i reagować na zmieniającą się sytuację. Pamiętajmy też o wspieraniu się nawzajem i dbaniu o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Razem możemy pokonać Eris!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl