WARIANT LAMBDA - CO O NIM WIEMY?

WARIANT LAMBDA KORONAWIRUSA - CO O NIEJ WIEMY?

 

Mutacja ta, zwana do tej pory peruwiańską, jest najnowszą określoną oficjalnie przez WHO. Swoje początki miała w państwach Ameryki Południowej, jednak zdążyła już dotrzeć na Stary Kontynent. Ze względu na swoją budowę , budzi niepokój wśród wirusologów. 

Lambda ma siedem mutacji białka kolca ( dzięki tym "kolcom" wirus wnika do błony śluzowej zarażonego), co pozwala na trwalsze związanie z komórkami człowieka, a także, co gorsze, może utrudniać przeciwciałom walkę z nim. Rodzi to pytanie, czy obecne na rynku szczepionki poradzą sobie z mutacją Lambda. Dotychczasowe badania przeprowadzone przez naukowców w Chile oraz w Ameryce sugerują, że szczepionki dalej powinni nas chronić przed tą mutacją, ale niestety w mniejszym stopniu niż przed wcześniejszymi wariantami koronawirusa.

Jak na razie wariant Lambda obecny jest w 40 krajach ( pierwsze przypadki zostały potwierdzone również w Polsce), najwięcej przypadków tej mutacji występuje w Ameryce Pułudniowej. W Peru, gdzie wariant miał swój początek, stanowi nawet 80% wszystkich wykrytych zakażeń! Na dzień 11.08.2021 roku Peru widnieje na niechlubnym pierwszym miejscu pod względem liczby zgonów ( w przeliczeniu na milion osób) spowodowanych zakażeniem Sars-Cov-2! Ta liczba rodzi pytanie o to, czy odmiana Lambda będzie najbardziej niebezpieczną mutacją koronawirusa od początku pandemii!

Jak donoszą media, w Polsce mamy potwierdzony jeden przypadek zarażenia wariantem Lambda. Na razie nie ma powodów do niepokoju, ale należy pamiętać, że nie można tracić czujności. Koronawirus dalej wywołuje niebezpieczną chorobę! Mniejsza liczba zakażeń  nie oznacza, że możemy zapomnieć o przestrzeganiu dystansu ( szczególnie w zatłoczonych miejscowościach wakacyjnych) ,a jeśli to niemożliwe zakładajmy maseczki ochronne, żeby chronić siebie i innych przed potencjalnym zarażeniem!

 

Źródła :

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wariant-lambda-eksplodowal-i-zawiera-niezwykly-zestaw-mutacji/0z52k93

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,wariant-lambda-w-polsce---wykryto-na-razie-jeden-przypadek,artykul,49156340.html

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl