MASECZKI MEDYCZNE A EKOLOGIA

Pandemia koronawirusa jest nie tylko bardzo dużym problemem dotyczącym zdrowia publicznego, ale także sfery ekologicznej. Zapewniając sobie skuteczną ochronę przed koronawirusem, produkujemy więcej śmieci: maseczki jednorazowe, rękawiczki, opakowania po płynach dezynfekujących - zużyte trafiają do kosza, a potem na wysypiska. Jak sprawić, żeby chroniąc odpowiednio swój organizm, a jednocześnie nie pogorszyć sytuacji naszego ekosystemu?

Według informacji podanych na stronie www.gov.pl zużyte maseczki jednorazowe powinny być wyrzucane do pojemników ze zmieszanymi odpadami, ale przedtem należy je wrzucić do jednego zamkniętego worka. Taka praktyka ma zapewnić jak największe bezpieczeństwo. Użytkowniczka Tiktoka pokazała jednak, że powinniśmy pamiętać jeszcze o jednym ważnym aspekcie - a mianowicie o obcinaniu gumek przed wyrzuceniem maseczki medycznej do kosza. Dlaczego to jest takie ważne? Niestety okazuje się, że gumki stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla zwierząt. Filmik tiktokerki jest przepełniony zdjęciami ptaków z gumkami przewieszonymi wokół szyi, czy zaplątanymi wokół kończyn co uniemożliwia im normalnie funkcjonowanie! 

Jednorazowe maseczki ochronne chronią przed koronawirusem o wiele skuteczniej niż maseczki wielorazowe. To fakt. Ale nosząc je, możemy również dbać o dobro naszej planety. Obcinanie gumek przed wyrzuceniem maseczki do kosza nic nas nie kosztuje, a może uratować życie jakiegoś zwierzęcia. Na rynku pojawiają się także maseczki jednorazowe biodegradowalne, które rozłożą się zdecydowanie szybciej i wyrządzą naszej planecie mniej krzywdy! Inny pomysł na redukcję śmieci to półmaski FFP2 oraz FFP3 - można użytkować je dwa razy dłużej niż maseczki chirurgiczne ( do 8h vs do 4h), więc jeśli ktoś zmuszony jest do długiego przebywania w maseczce w ciągu dnia, to skorzystanie z maski FFP2 jest dobrym pomysłem ( dodatkowo maski z dwoma filtrami zapewniają najwyższy poziom ochrony)!

 

Link do filmiku został udostępniony na stronie : https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/zanim-wyrzucisz-maseczke-przetnij-gumki/te04w1b

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl