ZNIESIONO OBOWIĄZEK NOSZENIA MASECZEK- ALE NIE WSZĘDZIE!

Minister Szumowski ogłosił, że od 28 marca zostaje zniesiony obowiązek noszenia maseczek ochronnych w zamkniętej przestrzeni publicznej. Powstaje pytanie dlaczego została ogłoszona taka decyzja, skoro w dalszym ciągu mamy dużą liczbę zakażonych oraz zmarłych z powodu Sars-Cov-2? Ministerstwo argumentowało ją tym, że po wnikliwej analizie dotyczącej powrotu dzieci do szkół oraz napływu uchodźców, eksperci nie zauważyli odwrócenia trendu wyciszania się ostatniej fali pandemii. Jednocześnie resort zdrowia zaznaczył, że zniesienie powszechnego obowiązku noszenia maseczek nie oznacza, że pandemia się skończyła.

Warto dodać, że obowiązek noszenia maseczek dalej obowiązuje w placówkach leczniczych. Nakaz taki dotyczy personelu, pacjentów czy odwiedzających ( np. bliskich w szpitalach).  Miejsca w których noszenie maseczek ochronnych jest dalej obowiązkowe to między innymi : przychodnie, szpitale, hospicja, zakłady rehabilitacyjne czy apteki. Szczególnie w ostatnim przypadku należy pamiętać, że nakaz taki dotyczy także placówek sprzedających medykamenty, które mieszczą się w galeriach handlowych ( gdzie w tym momencie obowiązku noszenia maseczek ochronnych już nie ma.

Oprócz wyjątku dotyczącego placówek medycznych, warto wspomnieć o rekomendacji ministra Niedzielskiego. W odniesieniu do przytoczonej wcześniej informacji, że pandemia nadal trwa, resort zdrowia podtrzymuje narracje, że dalej warto nosić maseczki w miejscach zatłoczonych ( jak na przykład w komunikacji miejskiej w godzinach szczytu) oraz takich, które charakteryzują się słabą wentylacją. Reasumując, mowa o przestrzeniach, gdzie nie jesteśmy w stanie zachować dystansu społecznego, który pozwoliłby nam na bezpieczne użytkowanie wspólnej infrastruktury publicznej. 

Jak samodzielnie ocenić, czy w tym miejscu warto założyć maseczkę, a w innym nie ? Ciekawy pomysł przedstawił profesor biologii Erin Bromage wykładający Uniwersytecie Massachusetts. Porównał koronawirusa do dymu tytoniowego. Jeśli na pytanie: " Czy zapach papierosów szybko rozniósłby się po tym pomieszczeniu", odpowiedź będzie brzmiała : " tak", to oznacza to, że tak samo będzie z wirusem.

 

Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem :

https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,gdzie-nadal-powinnismy-nosic-maseczki--ekspert--odpowiedz-sobie-na-trzy-pytania,artykul,42135920.html

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl